Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Nöroloji


Beyin ve Sinir Cerrahisi; beyin, omurilik ve sinirlerin doğuşsal bozukluklarından, damarsal hastalıklarına, tüm sinir sisteminin iyi ve kötü huylu tümörlerinden, sinir basılarına ve omurganın dejeneratif, travmatik ve konjenital hastalıklarının tanı ve cerrahi tedavisine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bir bölümdür.

Merkezimizde beyin, omurilik, çevresel sinirler, kas ve iskelet sistemi ile ilgili muayene yöntemleri uygulanarak nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olabilmektedir.

Nöroloji uzmanımız Dr. Ebru ÖZAY tarafından gerçekleştirilen muayene ve tetkik işlemleri İleri görüntüleme ve tanı ünitemizdeki BT, MRG, PET, Anjiografi, EEG, EMG, Doppler Ultrasonografi cihazları ile desteklenmektedir.

Ayrıca hastalar nöroloji, fizik tedavi, ortopedi, endokrinoloji bölümleriyle birlikte gereklilik halinde multidisipliner olarak değerlendirilip, tedavileri çok yönlü olarak sürdürülebilmektedir.

Nörolojik Hastalıklar: 
 

Baş Ağrısı: Başağrısı nörolojık hastalıklar içinde en sık görülenidir. Herkes hayatı boyunca en az bir kere baş ağrısından yakınır. Baş ağrısı, sinüzit, kulak ve diş iltihapları, boyun fıtığı, hipertansiyon, stres, ateş, beyin tümörleri,beyin kanaması menenjit,gibi nedenlerle oluşabilir. Bunların bazısı hayatı tehdit eden durumlardır. Ayrıca migren grubu baş ağrılarından toplumda yüksek oranda vardır. Migren diyebilmek için öncelikle başka bir nedenin dışlanması gereklidir. Tanı yöntemleri olarak beyin görüntüleme ve EEG önemlidir.

Epilepsi (Sara): Her yaşta ortaya çıkabilen bir kliniktir. Epilepsi çeşitli özellikte nöbetlerle seyreder. Nöbet çeşitleri çok değişken olup basit bir dalma bile epilepsi nöbeti olabilir. Erişkin yaşta başlayan nöbetler beyin tümörüne bağlı olabilir. Epilepsi tanısında beyin MR ve EEG tetkiki önerilen inceleme yöntemleridir.

Beyin Damar Hastalıkları (Felçler-İnme): Nörolojide üçüncü sıklıkta rastlanan hastalıklardır. Beyin kanaması ya da beyin damar tıkanıklığına bağlı olabilir. Vücudun bir tarafında uyuşma, kuvvetsizlik, dil ve dudakta uyuşma beyin damar hastalığı bulgusu olabilir. Beyin damar hastalıkları ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırayı almakta olup erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcıdır.

Multipiskleroz (MS): Özellikle genç yaşta görülen, çok değişik bulgularla seyreden bir hastalıktır. Baş dönmesi, kolda uyuşma, bacaklarda kuvvetsizlik, çift görme gibi değişik bulgularla seyreder. Tanısında beyin MR ıgörüntülemesi çok önemlidir.

Baş dönmesi ve Denge Bozuklukları: Sıklıkla damar sertliğine bağlı olarak gelişir Beynin denge merkezinin kanlanmasının azaldığı durumlarda ,beyincik tümörlerinde gözlenir. Tanısında beyin MR ve Doopler usg merkezimizde yapılmaktadır.

Parkinson Hastalığı: Ellerde titreme, yürüme bozukluğu, hareketlerde kısıtlılık bulguları ile seyreder. İleri yaşlarda sıklığı artar.

Periferik Sinir Hastalıkları: Özellikle şeker ve böbrek hastalıkları ile endokrin hastalıklara eşlik eden el ve ayak uyuşması ve karıncalanması ile yanmalara rastlanır.

Tüm hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Bilgilendirme amaçlıdır.

Nöroloji Bölümündeki Doktorlarımız


Nöroloji İle İlgili Yazılar